XII edycja Konkursu skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski cieszyła się największym zainteresowaniem spośród wszystkich dotychczasowych edycji.

Do pierwszego etapu, który odbył się 8 marca 2023 r. zgłosiło się, aż 225 uczniów z całej Polski. Do finału zakwalifikowało się 10 uczestników, którzy uzyskali najwyższy wynik w teście z wiedzy o ekonomii, przedsiębiorczości i bankowości.

Konkurs „Wiem na bank – Indeks na WZiE” organizowany jest przez Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej przy współpracy z partnerem strategicznym - II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu. Jego głównym celem jest wzrost wiedzy ekonomicznej i jej wykorzystania w życiu codziennym poprzez zapoznanie się z zagadnieniami dotyczącymi polityki monetarnej i fiskalnej państwa, zarządzaniem przedsiębiorstwem oraz znajomość instytucji i usług finansowych.

Finał Konkursu odbył się w dniach 13-14 kwietnia 2023 r. Finaliści przygotowywali opis projektu biznesowego i zaprezentowali go przed niezależną komisją w składzie:

Przewodnicząca: dr inż. Ewa Mazurek-Krasodomska - Prodziekan ds. studenckich WZiE PG.

Członek: Kamil Iwankiewicz – Dyrektor Oddziału Okręgowego w Olsztynie NBP.

Członek: Marcin Mielewczyk - Menadżer Zespołu Doradców Klienta Korporacyjnego ING Banku Śląskiego S.A.


Zwycięzcami XII edycji Konkursu zostali:

1. Rozalia Piotrowska z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu.

2. Natalia Walendzik z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących - Technikum im. Flagi Polski w Elblągu.

Wiem na bank 

Komisja przyznała również trzecie miejsce:

Marii Mitlewskiej z Technikum nr 3 w Malborku.

 

Oraz wyróżnienia za wysoka punktację dla:

Ewy Marczyńskiej z Zespółu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach,

Małgorzaty Kobus z Technikum nr 3 w Malborku,

Diany Cichosz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach.


Dwóm uczestniczkom o najwyższej punktacji w Konkursie przyznano tytuł "Laureata", który jest ważny przez dwa lata i umożliwia przyjęcie na zasadach preferencyjnych na studia prowadzone na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej


Co spowodowało, że wzięłyście udział w konkursie?

- „Do wzięcia udziału w konkursie namówiła mnie moja Pani Dyrektor Agnieszka Antoniuk-Rumak. To właśnie ona zainspirowała mnie do interesowania się ekonomią i zawsze zachęcała do udziału w różnych wykładach i konkursach. Udział  w Konkursie "Wiem na Bank - indeks na WZiE" był naprawdę niesamowitym przeżyciem, ale również ogromnym wyzwaniem. Sam projekt wymagał dużego wkładu pracy, wiedzy i dużej kreatywności, by stworzyć plan na swój biznes. Ja poszłam za tym co kocham, więc mój biznes był związany z moją pasją, jaką jest jazda konna. Prezentowanie swojego projektu na żywo przed gremium uczelnianym i otrzymanie wskazówek było cennym doświadczeniem.

Na Wydziale Zarządzania i Ekonomii panowała naprawdę wyjątkowa atmosfera, Wykładowcy byli bardzo otwarci i życzliwi. Czy było warto? Oczywiście, że tak! Sam udział w konkursie i właśnie możliwość pokazania się przed ekspertami z obszaru biznesu już jest powodem, dla którego warto. Zaś zdobycie głównej nagrody i moment odebrania indeksu na tak renomowanej Uczelni to wyjątkowe uczucie. Otrzymanie tej nagrody dało mi dużo pewności i przede wszystkim spokój przed maturą, ponieważ mam już pewne miejsce na Wydziale Zarządza I Ekonomii PG i nie muszę się martwić rekrutacją. Każdemu polecam spróbować swoich sił. Wykorzystajcie tę szansę, jaką jest konkurs "Wiem na Bank - indeks na WZiE" – mówi laureatka, Rozalia Piotrowska.

- „Nie spodziewałam się, że przejdę do drugiego etapu, a największym zaskoczeniem było zajęcie miejsca na podium. Podczas pracy nad projektem towarzyszył mi stres, ale i ekscytacja. Najważniejszym etapem było wymyślenie pomysłu na biznesplan, czas był ograniczony i obawa, że nie zdążę uporać się z pomysłem na biznes towarzyszyła mi do ostatnich chwil. Tworzenie i zagłębianie się w cały projekt było momentami surrealistyczne. Jest to niecodzienna wersja konkursu, jednak uważam, że taka forma jest zdecydowanie bardziej pasjonującą. Samo przedstawianie prezentacji było etapem, na którym najbardziej mi zależało. Chciałam podczas tych 15 minut przedstawić koncepcję, w którą wierzę i projekt, który moim zdaniem ma potencjał. Cały konkurs był momentami stresujący, ale pozwalał rozwinąć swoje pomysły i kreatywnie podejść do zadania. Nie myślałam że zostanę laureatką, zajmę tak honorowe drugie miejsce, a kiedy ogłoszono wyniki byłam zarówno zaskoczona i szczęśliwa. Nie udałoby się to bez pomocy Pani Teresy Pietrulewicz, która czuwała nad moją pracą oraz bez wyrozumiałości Szkoły i Nauczycieli, dzięki czemu mogłam w pełni skupić się nad projektem. Podsumowując, jeśli miałabym startować jeszcze raz, zrobiłabym to. Jest to niezapomniane przeżycie i jeśli ktoś się czuje na siłach i chce podzielić się swoim pomysłem myślę że powinien spróbować.” - deklaruje druga laureatka Natalia Walendzik


Jak przebiegał konkurs w ocenie współorganizatorów?

- „Konkurs „Wiem na bank – indeks na WZiE” jako nasze dziecko, dojrzewa i rozwija się. Jestem dumna, że w tegorocznej edycji moja uczennica zdobyła najwyższą nagrodę-indeks ZIE. Dziękuję Pani Dziekan Małgorzacie Gawryckiej za współpracę, za kolejną edycję naszego konkursu, za wszelką pomoc i ogromną życzliwość wszystkich pracowników zaangażowanych w przeprowadzenie konkursu.” – mówi Agnieszka Rumak, Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu

Zainteresowanie oraz frekwencja wskazują, że Konkurs jest ważnym i ambitnym wyzwaniem dla wszystkich uczniów, przede wszystkim zainteresowanych szeroko pojętą rzeczywistością społeczno-gospodarczą, bankowością i przedsiębiorczością.

Dla wszystkich Zwycięzców XII edycji Konkursu przewidziano nagrody rzeczowe, ufundowane przez organizatora i sponsorów.


Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:

Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin
Prezydent Elbląga Witold Wróblewski
ING Bank Śląski S.A.


Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:
Radio Gdańsk i Express Biznesu

Wiem na bank

Wiem na bank


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki