Jak tradycja szkolna każe - 6 grudnia- po szkole krążyła pokaźna grupa Mikołajków, elfów i innych pomocników najbardziej znanego świętego katolickiego na świecie – św. Mikołaja.
Szkolni Mikołaje zaglądali do klas, pytali czy dzieci były grzeczne, słuchali kolęd w wykonaniu uczniów i rozdawali cukierki.
Okazało się, że w naszej szkole uczą się tylko grzeczne dzieci, więc rózg nie wręczono
Czy wiesz, że?

Zwyczaj wręczania sobie prezentów w Mikołajki narodził się prawdopodobnie w średniowieczu. Wywodził się on z legend o życiu świętego Mikołaja, które stały się bardzo popularne dzięki przedstawieniom wystawianym od X wieku właśnie 6 grudnia. Najbardziej znana była opowieść o trzech córkach, spisana w pierwszej połowie IX wieku w Konstantynopolu przez archimandrytę Michała.
Najpopularniejszym współczesnym zwyczajem na Mikołajki jest pozostawianie małych prezentów i słodyczy w nocy z 5 na 6 grudnia. Ukrywa się je w uprzednio wyczyszczonych butach lub wywieszonych w widocznym miejscu specjalnie przygotowanych skarpetach. Dzieci często znajdują prezenty także pod poduszką zaraz po przebudzeniu w mikołajkowy poranek.


Więcej: https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/Mikolajki-2019-kiedy-wypadaja-Data-ciekawostki-zwyczaje-i-legenda

 


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki