Michał Mazurek, uczeń klasy IIe (mat-fiz) II LO w Elblągu nie daje po sobie poznać jak ciekawe projekty prowadzi w czasie wolnym. Okazuje się, że po szkole mimo wielu zadań i obowiązków ma czas na to, z czym nikt z nas nie umiałby sobie poradzić.

- Czym dokładnie się zajmujesz i od kiedy?
Michał: Moim zamiłowaniem jest programowanie mikrokontrolera wbudowanego w płytkę Arduino, w specjalnie przygotowanym pod platformę czyli projekt Arduino środowisku programistycznym, w języku opartym na środowisku Wirling i zasadniczo na języku C/C++. Zajmuję sie tym od września 2014 roku.

- Jak zainteresowałeś się tym projektem? Czy radzisz sobie z tym samodzielnie czy ktoś Ci pomaga?
Michał: W projekt Arduino wkręcił mnie tata, który podczas poszukiwania systemu obracającego panele słoneczne w zależności od ustawienia Słońca natknął się na system oparty na platformie Arduino. Większość projektów wykonuję samodzielnie lub z pomocą YouTube'a, czyli ogólnie internetu, a w bardziej zaawansowanych projektach w trakcie dłuższych przerw pomaga mi tata, zwłaszcza od strony teoretycznej.

- Czy to zajęcie koliduje z obowiązkami szkolnymi?
Michał: Nie, lecz czasami z powodu Arduino zdarza mi się nie wyspać.

- Jakie koszty ponosisz na swoje hobby?
Michał: Elementy Arduino są w większości przypadkach naprawdę tanie. Ceny klonów płytek rozpoczynają się już od ~30 zł, a wymagane części są jeszcze tańsze. Wyjątek stanowi wyświetlacz TFT, który kosztuje ~300 zł oraz wiele złożonych modułów.

- Czy Twoje plany na przyszłość są związane z projektami, o których opowiadasz?
Michał: Obecnie największy mój projekt nazywa się "Stacja". Pracę nad nim rozpocząłem w wakacje 2015r. i nadal go rozwijam. Jest to układ wyposażony w automatyczny zegar, w pełny kalendarz z funkcją powiadomień, w termometr i w sterowany alarm. Całość wyświetlana jest na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym. Drugim projektem, nad którym pracuję obecnie jest automatycznie sterowany robot. W przyszłości planuję go przerobić na coś przypominającego łazik wyposażony w masę czujników, laserów, itp. Myślę też o tym, żeby stworzyć projekt, w którym wykorzystam wyświetlacz dotykowy do stworzenia namiastki inteligentnego domu. Dodatkowo zamierzam odwzorować kilka projektów z filmów i seriali science-fiction. Jednym z nich jest zbliżeniowy regulator oświetlenia, co chciałbym wykonać na podstawie serialu "Continuum".


Michał Mazurek jest ucieleśnieniem prawdziwego naukowca: skromny, spokojny, skoncentrowany na swoich zainteresowaniach. To dobry uczeń, na którym można polegać. Godzi obowiązki szkolne z zamiłowaniem. Czuwa nad szkolnym komputerem należącym do radiowęzła. Będzie z niego doskonały inżynier albo genialny wynalazca, czego mu życzymy i za co trzymamy kciuki.

Beata Dzięgo, I a LO
kółko dziennikarskie

 


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki