Spotkania i wycieczki zawodoznawcze to dobra okazja do wnikliwszego spojrzenia na możliwości wyboru dróg dalszego kształcenia. Z wielką sympatią wyruszamy do miejsc, gdzie pracują rodzice, by poznać tajniki ich zawodów.

Służba wojskowa w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej – to miejsce, do którego udały się dwie klasy: IIIE i 3a. Wizyta była możliwa dzięki zaproszeniu pana pułkownika Piotra Szelezina, prywatnie taty Michała, ucznia klasy IIIE .

W jednostce dowiedzieliśmy się, że wielu żołnierzy stacjonuje obecnie na granicy polsko-białoruskiej.

W pierwszej kolejności zaprezentowano nam sale żołnierskie i świetlicę. Potem w mniejszych grupach mogliśmy wejść do magazynu broni, w którym omówiona została broń i sprzęt tam przechowywany. Kolejnym miejscem, do którego zajrzeliśmy była sala sportowa wraz z siłownią . Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się w jednostce systematycznie, ponieważ dobra sprawność ruchowa i kondycja to warunek odbywania służby. Każdy żołnierz raz do roku musi przejść egzamin sprawności fizycznej.

Pokonując całkiem sporą odelgłość, dotarliśmy do ogromnych garaży, gdzie  zobaczyliśmy czołgi i to całkiem z bliska. Można było wejść do ich środka a nawet (niektórzy) odbyć krótką „przejażdżkę” . Przeżycie niecodzienne. Potem oprowadzono nas po magazynach , w których w stanie gotowości stoją różnego rodzaju pojazdy wojskowe i sprzęt typu kuchnie polowe lub  do uzdatniania wody. Tam również można było zajrzeć w różne zakątki wejść do środka wojskowych pojazdów. A to całkiem duży wyczyn, gdyż sprawne wejście do takich wysokich aut nie jest łatwą sprawą. Zademonstrowana została procedura  wchodzenia dużej grupy żołnierzy do samochodów transportowych. Potem młodzież miała okazję przejść taki test sprawnościowy i wchodziła kolejno do naczepy wojskowego auta. A na koniec przejażdżka!

Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy była Izba Pamięci poświęcona 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, po której oprowadził nas kustosz wystawy. Na pamiątkę otrzymaliśmy publikacje o brygadzie braniewskie z dedykacją dla II LO od pana pułkownika Piotra Szelezina oraz upominki dla każdego uczestniczka wycieczki.

Żołnierz – zawód? Wiemy, że to o wiele więcej niż tylko praca. To służba.

 


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki