Pochodzenie andrzejkowej nocy kojarzone jest z imieniem świętego Andrzeja. Jest to postać niezwykle ważna w Kościele Katolickim jak i w Prawosławnym.
Kim był św. Andrzej?
Był on jednym z dwunastu apostołów i rodzonym bratem świętego Piotra. Niewielu wie, że święty Andrzej był także prawdziwym podróżnikiem. By głosić Ewangelię wyruszył w podróż, która zawiodła go przez Bizancjum do Grecji, Scytii, a nawet do Azji Mniejszej. Legendy mówią, że dotarł aż na daleką północ.
Wigilia świętego Andrzeja, jest sygnałem dla chrześcijańskiego świata, że czas szykować się do adwentu. Tym samym, noc poprzedzająca to wydarzenie nazywana andrzejkami, jest doskonałą okazją do ostatnich wesołych i hucznych zabaw.
A z jakiego wieku pochodzą najstarsze wzmianki o staropolskich andrzejkach?

Wzmiankę o andrzejkach znaleźć można w kronikach Marcina Bielskiego, polskiego poety, żołnierza i pisarza z XVI wieku. Wspominał on o wróżbach, jakie stawiały sobie młode panny pragnące wyjść za mąż. Takie właśnie były dawne andrzejki. Celebrowały je niemal wyłącznie młode dziewczyny, które dzięki wróżbom pragnęły znaleźć odpowiedz na dręczące je pytania.
Młodzi mężczyźni mieli swoje święto 24 listopada, które przypadało w dniu świętej Katarzyny. Po czasie jednak data ta wypłowiała, a chłopcy zaczęli świętować razem z dziewczętami. Myślę, że wspólne nocne czarowanie, przyczyniło się do szybszego zamążpójścia znacznie skuteczniej niż wszystkie wróżby i czary razem wzięte.

W szkole wróżyliśmy podczas długiej przerwy we wtorek 30 listopda. Czy i ty skorzystałeś? :)

Za wspólną zabawę dziękuję samorządowi uczniowskiemu, uczniom z klasu IIIE oraz dziewczynom z 1b i 2c.

 

Edyta Andruszewska

opiekun SU


Matura za:


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki