3 czerwca 2019 r. klasa 1f brała udział w wycieczce do Gdańska.
I tym razem udało się połączyć przyjemne z pożytecznym. Uczniowie odwiedzili jedną z największych trampolin z północnej Polsce, gdzie mieli okazje przećwiczyć różne kombinacje skoków i ekwilibrystycznych wariacji. Dzielnie walczyli z grawitacją.
Następnie klasa zwiedziła wystawę stałą – serce siedziby Europejskiego Centrum Solidarności- dedykowaną historii solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo – Wschodniej.
Wydaje się, że największe wrażenie zrobiły na wszystkich Tablice, które są skarbem wystawy, tj. 21 Postulatów, wpisanych na listę międzynarodowego projektu UNESCO „Pamięć Świata”, zawierającą najbardziej wartościowe dokumenty o światowym znaczeniu. 17 sierpnia 1980 roku spisano na tablicach najważniejsze żądania strajkujących wobec władzy, po czym wywieszono je na Bramie nr 2 okupowanej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. W konsekwencji wielkiego strajku powstała Solidarność. Można też zobaczyć wózek akumulatorowy, który podczas strajku służył za środek transportu, mównicę i konfesjonał. Jest też suwnica – miejsce pracy opozycjonistki Anny Walentynowicz, której zwolnienie z pracy stało się jedną z przyczyn wybuchu strajku.
Zwiedzanie muzeum na pewno na długo pozostanie w pamięci, gdyż w tym dniu na jego terenie przebywało wiele osobistości znanych ze świata polityki, kultury i nauki w związku ze świętem Wolności i Solidarności. Niektórzy uczniowie mieli okazję udzielić wywiadu do telewizji.
Będzie co wspominać!