II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu nadal utrzymuje się w ścisłej czołówce najlepszych szkół ogólnokształcących w kraju. Tak wynika z rankingów magazynu „Perspektywy”, które ukazują się w styczniu rok rocznie od osiemnastu lat.
II LO z Elbląga jest jedną z trzech szkół średnich w mieście, która znalazła się w rankingu najlepszych pięciuset polskich liceów ogólnokształcących. Zajmuje tam dwieście dwudziestą pozycję, co w grupie czterech tysięcy takich szkół w kraju stanowi ogromne wyróżnienie. Jeśli zawęzić ten ranking do rangi wojewódzkiej, II LO jest ósmą najlepszą spośród dwudziestu pięciu uwzględnionych. To zapewnia tej placówce powód do dumy i zaszczytu z tytułu przynależności do grupy srebrnych liceów. Ranking Szkół Olimpijskich pokazuje, że na pozycji sto czterdziestej siódmej na dwieście możliwych II LO wychowuje i kształci wspaniałych, ambitnych, mądrych laureatów i finalistów olimpiad tematycznych i przedmiotowych.
27 kwietnia 2018r. pożegnaliśmy tegorocznych maturzystów. Na uroczystości ukończenia II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu spotkali się uczniowie z pięciu klas maturalnych, wychowawcy, nauczyciele oraz rodziny uczniów. To niezwykła impreza. To nie tylko podsumowanie trzech lat nauki i pracy. To zakończenie pewnego etapu, fragmentu życia absolwentów II LO. Nic więc dziwnego, że głosy i dłonie drżały wychowawcom i wychowankom.
Jesteśmy z Was dumni. Zachwyciły nas imponujące osiągnięcia naukowe, sportowe i bardzo wysokie średnie ocen.
Najlepsze wyniki w szkole i wybitne osiągnięcia naukowe uzyskały dwie uczennice - Anna Olszewska IIIC (średnia 5,94) i Agnieszka Dąbkowska IIIC (średnia 5,78) - które zostały uhonorowane zaszczytnym medalem „Złoty Jagiellończyk” oraz otwierają listę „10 najlepszych” II LO.
W poniedziałek 18 czerwca 2018r. nastąpiło uroczyste podsumowanie i zakończenie działań projektowych, które realizowane były wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Projekt skierowany był do uczniów klasy II D oraz klas I i III naszego liceum. Uczniowie uczestniczyli w cyklu 8 wykładów o treści ekonomicznej, 5 warsztatach rozwijających umiejętności praktyczne, 2 konkursach wiedzy oraz 2 wycieczkach edukacyjnych (Olsztyn, Warszawa).
„Dobry Start” to 300 zł wsparcia wypłacanego raz w roku wszystkim uczniom. To inwestycja w edukację polskich dzieci. Pomoc może trafić do ponad 4,6 mln uczniów. Wnioski można składać już od 1 lipca.
W dniach 08.06 - 10.06.2018r. w Lidzbarku Welskim odbyła się Olimpiada Wiedzy Ekologicznej – etap centralny. Wielki sukces odniosła uczennica z klasy 1c LO – Amelia Zelek, która została Finalistką tej Olimpiady.
W konkursie uczestniczyło 112 uczniów z całej Polski. Po konkursowych zmaganiach na uczestników czekało wiele atrakcji m.in. wycieczka do Welskiego Parku Krajobrazowego i Muzeum Etnograficznego, sadzenie drzew oraz jazdy testowe samochodami hybrydowymi Toyoty.W olimpiadzie tej, jako wolontariusz, uczestniczył nasz absolwent i wcześniejszy laureat tej olimpiady-Maciej Berkowski.
PEACE BEGINS WITH A SMILE, czyli pokój zaczyna się od uśmiechu. Pod takim hasłem w II LO zakończył się trzyletni projekt Erasmus+ pod tytułem „Dress to Impress. A Fashion Kiss for Peace,” co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Świat mody na rzecz pokoju – wyraź to strojem.” Działania w projekcie służyły wyposażeniu ucznia w szereg narzędzi do pokojowego porozumiewania się z otoczeniem, również strojem, który może stanowić swoistą deklarację przekonań człowieka i jego światopoglądu.
„Dress to Impess. A Fashion Kiss for Peace”
Kolekcja „That’s my freedom” została przygotowana na marcową wizytę projektową w Beerfelden w Niemczech w ramach Erasmusa+. Nasz projekt traktuje o pokoju i potrzebie współistnienia ludzi o różnych przekonaniach. Człowiek szczęśliwy, to człowiek, który nie szuka zwady, nie jest sfrustrowany, odnalazł swoje miejsce w życiu. Pokój w Twoim własnym domu prowadzi, w konsekwencji, do pokoju w wymiarze globalnym. Naszą kolekcją uczestnicy chcieli uzmysłowić odbiorcom, że trzeba zacząć od podstaw, czyli od szukania swojego osobistego poczucia ładu i zadowolenia z życia, co w efekcie prowadzi do zminimalizowania agresywnych postaw i dalej pokoju.
W kwietniu uczniowie klasy I F wzięli udział w konferencji "Polskie drogi do niepodległości" organizowanej przez I LO w Elblągu. Z czterech wystąpień referentów uczniom szczególnie podobały się dwa referaty: prof. Niwińskiego z UG, Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego. Efekt Polski Niepodległej oraz dr Piotra Gawryszczaka, Walki 4 PP Legionów na Lubelszczyźnie i Wołyniu w latach 1915-1916. Oto relacja uczniów:
Pan Profesor podkreślił w swoim wystąpieniu, że Polska była pierwszym państwem, które powiedziało Nie! Polska była pierwszym krajem, które zbrojnie przeciwstawiło się agresji tworząc tak zwane Polskie Państwo Podziemne (PPP). I jak już zauważyli historycy prócz Polski nie było państwa, które by tak postąpiło.
Nauka w Nowej Zelandii to największe marzenie Stanisława Szostaka z trzeciej klasy Gimnazjum nr 3 w Elblągu, które wraz z II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im Kazimierza Jagiellończyka jest częścią Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. Jest on pierwszym polskim stypendystą w prestiżowym nowozelandzkim liceum, a to wielki sukces i promocja szkoły, miasta i państwa, z których pochodzi. Stypendium przyznała mu szkoła Rangitoto College, do której aplikował.