„Elbląg jest naszym miastem. Powinniśmy o nim wiedzieć jak najwięcej. Jednak nie wszyscy znają historię miasta, w którym się urodzili i w którym mieszkają. Tego trzeba nauczać od najmłodszych lat i na co dzień. W ramach aplikacji do certyfikatu Szkoła wierna dziedzictwu Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu- w którego strukturach znajdują się II LO i Gimnazjum nr 3- we współpracy z Biblioteką Elbląską im. C. Norwida zaprosił elbląskich gimnazjalistów z klas trzecich na wykład prof. dr hab. Andrzeja Grotha, historyka, profesora nauk humanistycznych, zajmującego się historią Elbląga, na wykład poświęcony Morskim tradycjom Elbląga.”- opowiada Renata Świąder, wicedyrektor ZSO nr 2, inicjatorka przedsięwzięcia. Wykład miał miejsce w Bibliotece Elbląskiej 19 czerwca 2017r.

Profesor Andrzej Groth specjalizuje się w historii nowożytnej Polski, dziejach Prus Królewskich i historii powszechnej XVI-XVIII wieku. To wieloletni pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Zakładu Historii Polski i Powszechnej XVI-XVIII wieku i Zakładu Historii Nowożytnej w tym instytucie, a także Katedry Historii Nowożytnej Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Koszalinie. Jest redaktorem naukowym Rocznika Elbląskiego (Rocznik Elbląski ukazuje się od 1961 r., jest najstarszym elbląskim periodykiem naukowym. Teksty publikowane w Roczniku dotyczą historii i dziedzin pokrewnych, w aspekcie terytorialnym koncentrują się na Elblągu i okolicach.) i autorem wielu publikacji nt. historii Elbląga i jego okolic, jak np. 750 lat praw miejskich Elbląga: księga pamiątkowa, Historia Elbląga (do 1975r.), Z przeszłości Elbląga, Burmistrzowie i prezydenci Elbląga w latach 1286–1950 i wielu innych.
Profesor Andrzej Groth, który współpracuje z Biblioteką Elbląską, przedstawił zebranym zarys historii elbląskiego portu. W swoją prezentację wplótł ciekawostki z życia dawnych mieszkańców miasta, powiązał je z opowieściami o gospodarce, polityce i obyczajach elblążan, w związku z czym spotkał się z ogromnym zainteresowaniem słuchaczy. Gimnazjaliści zadawali pytania, a podczas quizu przygotowanego przez dr Elżbietę Paprocką- nauczycielkę historii z ZSO nr 2, sprawdzili świeżo przyswojoną wiedzę. Zdobywcy czołowych wyróżnień otrzymali upominki promocyjne z ZSO nr 2.
Historia i tradycje to wartości nieprzemijające, ponadczasowe i zawsze wspaniałe, bo identyfikujące tożsamość i patriotyzm. Powinni je znać wszyscy, a zdobywanie wiedzy o nich powinno być częścią wszystkich etapów kształcenia. Każda okazja do budowania świadomości patriotycznej jest piękna. ZSO nr 2 uatrakcyjniło ostatnie dni nauki gimnazjalistów wybierających dalsze szkoły przed wakacjami 2017r. wykładem specjalisty, który umiał porwać ciekawymi opowieściami o naszym mieście Elblągu, i który jest częścią historii tego miasta, bo poświęcił mu życie, by ją opisać.

 

Dorota Radomska
Rzecznik prasowy ZSO nr 2


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki