Wielu z nas dość sceptycznie podchodzi do różnego rodzaju poradników i samouczków typu: kurs pisania, kurs gotowania, kurs dziennikarstwa. Okazuje sie jednak , że istnieje coś takiego jak przepis na dobre dziennikarstwo. Przekonaliśmy sie o tym na warsztatach, które poprowadzili dla nas redaktorzy z portEl.pl- pani Natalia Szrama oraz pan Rafał Gruchalski. Podczas spotkania podzielili się swoimi doświadczeniami z praktyki dziennikarskiej.

Zajęcia zaczęli dość nietypowo- od quizu na temat Elbląga, podczas którego popisywaliśmy sie swoją wiedzą o naszym mieście. W końcu profesjonalny dziennikarz musi orientować się  w sprawach bieżących oraz historii regionu, na temat którego pisze artykuły.

Następnie dowiedzieliśmy sie , że podstawą dobrze skonstruowanego tekstu jest realizacja skrótu PKP.  Oczywiście nie ma to nic wspólnego z koleją. Oznacza Pięć Krótkich Pytań, czyli kto? co?, gdzie?, kiedy? dlaczego? Odpowiedzi na nie powinny znaleźć się w każdym artykule . Realizacja tego wcale nie jest taka prosta , o czym przekonaliśmy podczas działań praktycznych. Naszym zadaniem było ułożenie rozsypanki prasowej według PKP.

Wielkim wyzwaniem było też wymyślenie tytułu do artykułu.  Z klasy padało wiele propozycji, jednak tylko jedna została zaakceptowana przez szkolących nas dziennikarzy. Wytłumaczyli nam ,że musi on być ciekawy, wyróżniający się spośród innych, przyciągający uwagę. W  dzisiejszym świecie bowiem czytelnicy gazet i użytkownicy Internetu są dosłownie zalewani treścią. Dobry nagłówek zagwarantuje, że ludzie będą chcieli czytać dalej.

     Warsztaty z PortEl były bardzo fajnym doświadczeniem. Rozpoczęły cykl zajęć, które w  gimnazjum nr 3 będą realizowane dzięki współpracy naszego koła dziennikarskiego z najpopularniejsza gazetą internetową w Elblągu

koło dziennikarskie z klasy 1 b gimnazjum

 


Wakacje za:

 

 

Szkoła w chmurze Microsoft

unia europejska

Nagrody

Uczelnie

  • PG
  • UG
  • WSBG
  • PWSZ
  • EUH-E

Linki